Kendi çocuğunuza dahi izin almadan dokunmayın!

Kendi çocuğunuza dahi izin almadan dokunmayın! Sevgimizi fiziksel temas ile göstermek çocukların beden sınırlarını işgal edebiliyor! Tüm dünyada çocuklara yönelik cinsel istismar olaylarının yaşandığını belirten uzmanlar, aile içi istismar vakalarının..

Kendi çocuğunuza dahi izin almadan dokunmayın!
Son Güncelleme: Whatsapp
Kendi çocuğunuza dahi izin almadan dokunmayın!

Sevgimizi fiziksel temas ile göstermek çocukların beden sınırlarını işgal edebiliyor!

Tüm dünyada çocuklara yönelik cinsel istismar olaylarının yaşandığını belirten uzmanlar, aile içi istismar vakalarının karmaşık durumlar olduğunu söylüyor. 

Çocuğa ‘benim çocuğum’ düşüncesi ile her zaman sınırsız bir şekilde yaklaşmanın doğru olmadığına vurgu yapan Uzman Klinik Psikolog Seda Aydoğdu, aile içinde korunan ve benimsenen sınırların çocuğun dış dünyaya açıldığında da ‘ben’ ve ‘öteki’ ayrımına dikkat etmesini sağladığını söyledi. Çocuklara iyi-kötü dokunuş farkının öğretilmesi ve fiziksel temas öncesi mutlaka izin istenmesi gerektiğine dikkat çeken Uzman Klinik Psikolog Seda Aydoğdu, “Çocuklara mutlaka ‘HAYIR’ demeyi öğretmek gerekiyor.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi NP Feneryolu Tıp Merkezi Uzman Klinik Psikolog Seda Aydoğdu, çocuklara yönelik aile içi cinsel istismar sorununu değerlendirdi ve çocuklara nasıl yaklaşılması gerektiği konusunda önerilerde bulundu.

Hangi aile içi dinamikler cinsel istismar için risk faktörü?

Aile içi cinsel istismar vakalarının oldukça karmaşık ve komplike durumlar olduğunu dile getiren Uzman Klinik Psikolog Seda Aydoğdu, “Bu tür vakalara ensest tanımı çerçevesinde bakılması gerekir. Ensest tipte istismar en ağır istismar türlerinden biri olarak değerlendirilir. Nedenlerine bakıldığında; ailenin sosyal ve ekonomik düzeyi, ebeveynlerin psikolojik ve davranışsal sorunları, aile içi iletişim problemleri, aile içi şiddet, cinselliğe dair katı inanç sisteminin ebeveynler tarafından benimsenmesi ve sosyal çevre ile iletişim kurmaktaki güçlük ensest için risk faktörü olarak değerlendirilir.” dedi.

“Çocuk izin verirse sevgimizi fiziksel temas ile göstermeliyiz” 

Aile içinde korunan ve benimsenen sınırların çocuğun dış dünyaya açıldığında da ‘ben’ ve ‘öteki’ ayrımına dikkat etmesi, kendi mahremiyetinin farkında olması ve kendisini koruması için oldukça önemli olduğuna vurgu yapan Uzman Klinik Psikolog Seda Aydoğdu bunun temelinin de aile içinde atılması gerektiğini söyledi.

Çocuğa ‘benim çocuğum’ düşüncesi ile her zaman sınırsız bir şekilde yaklaşmanın doğru olmadığının altını çizen Aydoğdu şöyle konuştu:

“Onun ayrı bir birey olduğunun unutulmaması ve temas etmeden önce izin alınarak yapılması oldukça önemlidir. Kültürel normlarda değerlendirildiğinde; bizler sevgimizi fiziksel temas ile gösteren bir yapıya sahip bir milletiz ancak bu durum çocukların beden sınırlarını ve mahremiyetlerini işgal edebilen bir noktaya gelmemize sebep olabiliyor. Bu sebeple çocuktan öncelikle izin alınmalı ve çocuk izin verirse sevgimizi fiziksel temas ile göstermemiz gerekir.”

Çocuklar ‘HAYIR’ demeyi öğrenmeli

Üvey aile bireyleriyle yaşayan çocukların ebeveynleri için de önerilerde bulunan Uzman Klinik Psikolog Seda Aydoğdu sözlerini şöyle tamamladı:

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.